Translate

GetResponse: Content Monetization

Den efterhängsna narcissisten

 Narcissisterna är efterhängsna människor. De kan ge intrycket av att ha stort självförtroende men faktum är att utan människor att parasitera på och suga energi från - så är narcissisten ingenting.

Under den midsommarhelg som gått har det varit fullrulle med själviska, semesterfirande narcissister i min tillvaro. Det brukar vara så under semestrarna - då kommer narcissisterna i svärmar, som myggor, och blir svåra att värja sig för eftersom de kommer från alla håll och på så många olika sätt.
Helgen har således varit såväl kaotisk som olidlig - MEN - jag ska hålla mig till en avgränsad del av mina upplevelser för att genom den beskriva ett fenomen man kan bli utsatt för i sitt möte med narcissister.
 
I byn finns en kvinna från Iran som jag lärde känna för ett år sedan då hon köpte ett hus här. Jag insåg snabbt att hon var narcissists; d.v.s. talar uteslutande om sig själv, har ett totalt ointresse av mig/andra såvida de inte går att utnyttja på ett eller annat sätt.
För en tid sedan förlorade kvinnan körkortet därför att hon - så förstår jag att det är - provocerat en lastbilschaufför i trafiken och vägrat släppa fram denne på landsväg. De gången slog Karma till direkt och hon förlorade körkortet som ett resultat av den narcissistiska provokation hon ägnat sig åt; somliga straffar Gud direkt - och så blev den den här gången.
 
Dan innan midsommarafton söker hon upp mig för att hon vill att jag ska hjälpa henne formulera en överklagan eller ett yttrande till Transportstyrelsen
Jag gjorde detta - därför att jag tycker sånt är ganska roligt och dessutom hade jag tid eftersom jag är ledig från mitt frilansande på helgerna.
 
Eftersom att kvinnan (hädanefter kallad Narcissisten) inte tittat i brevlådan - som jag sagt åt henne att göra (och narcissister ALDRIG skulle göra som nån annan säger åt dem att göra) så var sista dagen för inlämnande av yttrandet dagen efter d.v.s. post skulle aldrig hinna fram - och nån fungerande email till handläggaren fanns inte angivet i brevet. Alltså gällde det att vara lite slug. 

Fortsättningen av artikeln läser du här: https://deborahenglund.substack.com/p/den-efterhangsna-narcissisten





 
 

Kommentarer